Dla niej

powrót
  • Twoje serce...

    Fajnie jest być zakochanym. I to całkiem normalne, że seks jest tematem, który wcześniej czy później pojawi się w każdym związku. Jest to sprawa ważna i często obecna w naszych głowach. Ważne żeby podjęta decyzja była w pełni świadoma i dobrowolna.

  • Twoje ciało...

    Niezależnie od tego, czy mamy to już za sobą, czy nie, wiemy doskonale, że to poważna sprawa. Po pierwsze, uczuciowa, emocjonalna. Po drugie – bo wiąże się z konsekwencjami. To słowo, którego nie lubimy, ale niestety – nie możemy udawać, że konsekwencji nie ma. Są, i to poważne.

  • Twoje zdrowie...

    Właśnie dlatego nie można zapomnieć o kwestiach zdrowotnych. Oprócz psychicznych, fizycznych konsekwencji, z pewnością zapala nam się w głowie czerwona lampka, sygnalizująca zachowanie ostrożności. I choć chętnie byśmy ją zignorowały, tak naprawdę wiemy, że nie można tego zrobić. Trzeba myśleć o niechcianej ciąży, o chorobach przenoszonych drogą płciową...

  • Twój rozsądek...

    Właśnie dlatego rozsądek zawsze będzie dobrym doradcą. Wstrzemięźliwość seksualna pozwoli uniknąć niepożądanych konsekwencji.

Bezpieczny sex

  • Wszystkie dziewczyny, a zwłaszcza te, które są już aktywne seksualnie, koniecznie powinny zapoznać się z zasadami bezpieczniejszego seksu:

    • zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową nie będzie Ci groziło, jeśli będziesz miała jednego, stałego, zdrowego i wzajemnie wiernego partnera seksualnego,
    • jeśli Ty lub Twój partner podejmowaliście już kiedyś kontakty seksualne z innymi osobami, zawsze używaj prezerwatyw (Pamiętaj! Zabezpieczenie się prezerwatywą, nie zawsze jest skuteczne – miejscowo zabezpiecza przed kontaktem z HPV, ale nie eliminuje ryzyka. Dlatego ważna jest regularnie wykonywana cytologia. Tylko ona może uchronić Cię przed rozwojem choroby nowotworowej),
    • przypadkowe kontakty lub wielu partnerów seksualnych zwiększają ryzyko zetknięcia się z osobą chorą,
    • jeśli obecny lub były partner powie Ci, że podejrzewa u siebie jakąś chorobę przenoszoną drogą płciową lub ma ją stwierdzoną, natychmiast idź do lekarza, nawet jeśli nie masz żadnych objawów,
    • alkohol i narkotyki mogą wpływać na podejmowane przez Ciebie decyzje i powodować, że Twoja ostrożność spadnie.

Twoje życie...

Wirus brodawczaka ludzkiego to główna przyczyna występowania raka szyjki macicy. HPV nie jest chorobą, tylko przyczyną chorób, więc nie można go leczyć, tylko unikać zakażenia. Zakażenie HPV przez długi okres może nie dawać widocznych objawów, dlatego istotne są badania ginekologiczne. Jeśli zauważyłaś u siebie jakieś niepokojące objawy, nie staraj ich się sama diagnozować. Szybko zgłoś się do lekarza. Tylko specjalista może właściwie rozpoznać chorobę i zalecić Ci odpowiednie leczenie. Jeśli chcesz się chronić przed rakiem szyjki macicy chodź regularnie na wizyty do ginekologa i poddawaj się badaniu cytologicznemu zgodnie z zaleceniem lekarza. Rak wcześnie wykryty daje szanse pełnego wyleczenia.

Cytologia

Cytologia to badanie, które polega na pobraniu wymazu z ujścia macicy, przy pomocy specjalnej szczoteczki. Wymaz może pobrać lekarz ginekolog lub położna. Następnie jest on oceniany pod mikroskopem. Najlepiej, kiedy badanie cytologiczne jest robione w pierwszym tygodniu po miesiączce.

Porozmawiaj o niej z bliskimi Ci kobietami i zachęć je, by wykonały badanie.
Dla niej

Sonda Twój głos jest
dla nas ważny!

Czy możesz szczerze i otwarcie rozmawiać ze swoim nauczycielem na tematy związane z seksualnością?

Do góry