Ginekolog – niektórym dziewczynom już sama nazwa „źle się kojarzy” i wywołuje przerażenie. Wizyta u specjalisty od spraw intymnych jest dla wielu młodych kobiet sprawą bardzo wstydliwą i krępującą. Często zarzekają się, że one na pewno nigdy „tam” nie pójdą. Pamiętaj, że ginekolog to taki sam lekarz, jak każdy inny. Jego rolą jest pomóc Ci jak najlepiej dbać o swoje zdrowie. Nie traktuj ginekologa tylko jako źródło recept na środki antykoncepcyjne. Zanim rozpoczniesz życie seksualne zgłoś się do ginekologa, a następnie kontynuuj regularne wizyty co najmniej raz w roku.
Jeśli młoda kobieta nie rozpoczęła życia seksualnego, pierwszą cytologię powinna wykonać przed ukończeniem 25 roku życia. U osób aktywnych seksualnie cytologia zalecana jest nie później niż 1 rok od pierwszego kontaktu seksualnego.
Naturalnym jest, że gdy czegoś nie znamy i nigdy nie doświadczyliśmy, boimy się tego. Często się jednak zdarza, że to co wydawało się być koszmarem, w rzeczywistości okazuje się nie być wcale takie straszne. To często brak wiedzy, o tym, w jaki sposób należy przygotować się do wizyty u ginekologa oraz jak ona przebiega, wywołuje bezpodstawny lęk i niechęć. Regularne badania ginekologiczne to bardzo ważny element zdrowego stylu życia.
Wizyta u ginekologa jest konieczna, gdy kobieta zauważy u siebie jakieś niepokojące objawy. Można do nich zaliczyć:
Pamiętaj!
- do lekarza ginekologa nie potrzebujesz skierowania,
- możesz sama wybrać specjalistę - kobietę lub mężczyznę
Na wizytę najlepiej udać się kilka dni po zakończeniu miesiączki. W trakcie krwawienia również nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, chodzi tu raczej o kwestię samopoczucia.
Wizyta rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzanego przez lekarza. Pyta on, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka, jak często występują krwawienia i czy są regularne, ile czasu upłynęło od poprzedniego badania, jaki jest powód wizyty, czy występują jakieś dolegliwości. Następnie lekarz przeprowadza badanie na fotelu ginekologicznym. Przed wizytą kobieta powinna zadbać o higienę osobistą oraz skorzystać z toalety, gdyż w trakcie badania lekarz naciskać podbrzusze, co przy pełnym pęcherzu może być bolesne. Badanie służy sprawdzeniu stanu pochwy i ujścia macicy za pomocą wziernika pochwowego. Wziernik to narzędzie służące do rozsunięcia ścian pochwy, co umożliwia obejrzenie szyjki macicy.
Ważnym elementem badania ginekologicznego jest pobranie cytologii (wymaz zawsze pobiera się na samym początku badania). Badanie cytologiczne wykonuje lekarz ginekolog lub położna. Polega ono na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnie przygotowanej do tego celu szczoteczki. Badanie jest zwykle zupełnie bezbolesne, zazwyczaj kobieta nawet nie czuje momentu pobrania wymazu. Cytologia służy ona wczesnemu wykryciu zmian przednowotworowych, wywołanych przez HPV.
By wyniki cytologii były miarodajne, trzeba powstrzymać się od współżycia na 1-2 dni przed planowanym badaniem. Nie należy stosować globulek dopochwowych ani wykonywać przepłukiwania pochwy (irygacji) na 2–3 dni przed badaniem.
Lekarz lub pielęgniarka pobierają próbkę z pochwy (rozmaz) za pomocą specjalnej szczoteczki. Utrwalają ją odczynnikami, a następnie przekazują do laboratorium. Cytolog ogląda próbkę pod mikroskopem i szczegółowo ją opisuje. Każdy wynik zawiera informację, czy rozmaz nadaje sie do oceny. Jeśli nie, badanie trzeba powtórzyć.
Cytologia nie zapobiega powstawaniu raka szyjki macicy, ale jeśli jest regularnie wykonywana pozwala na szybkie wykrycie zmian i skuteczne leczenie.
Jeśli nie skonczyłaś 18 lat do ginekologa (podobnie jak lekarza innej specjalności) możesz udać się tylko z rodzicem/opiekunem prawnym, bo to oni do 18 roku życia odpowiadają za Twój stan zdrowia. Oczywiście, na czas samego badania osoba, która Ci towarzyszy może opuścić gabinet, żebyś nie czuła się skrępowana. Jednak o wyniku badania lekarz powiadomi rodzica/opiekuna.