Co to jest HPV?

powrót

HPV? Słyszę o tym po raz pierwszy. Pewnie taka byłaby reakcja większości z Was. Mało kto wie o istnieniu tego wirusa. Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo jest powszechny i jak łatwo się przenosi.

Human
Papilloma
Virus

HPV to skrót, który zapamiętać powinien każdy. Jest to nazwa wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest przenoszony prawie wyłącznie drogą płciową. Także inne formy kontaktów cielesnych, kiedy nie dochodzi do stosunku płciowego (np. dotykanie narządów płciowych), są ryzykowne, ponieważ wirus przenosi się w kontakcie skóry ze skórą lub z błoną śluzową.

Pamiętaj

  • HPV możesz się zakazić już podczas pierwszego kontaktu seksualnegow życiu! I to nie ma znaczenia, czy dziewczyna zakaża chłopaka, czy odwrotnie. Na dodatek zabezpieczenie się prezerwatywą nie zawsze jest skuteczne - utrudnia ona przenikanie HPV, ale nie zabezpiecza w 100%. Zwłaszcza osoby młode, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia, a są aktywne seksualnie (i np. miały kilku partnerów), są bardzo narażone na zakażenie HPV. Wirus może umiejscowić się na skórze moszny, warg sromowych i łechtaczki, czyli miejscach nie osłoniętych przez prezerwatywę.

  • HPV nie można zakazić się przez środki higieny, bieliznę, narzędzia medyczne itp. I, w odróżnieniu od zakażenia wirusem HIV, nie można się nim zakazić przez krew. Obecnie szacuje się, że połowa aktywnych seksualnie ludzi na różnym etapie życia ulega zakażeniu tym wirusem.

Obserwuj swoje ciało

W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów, istnieje zatem ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa swoim partnerom.

W niektórych przypadkach wirus może spowodować pojawienie się i rozwój niezwykle uciążliwych i trudnych w leczeniu brodawek zwanych kłykcinami kończystymi. Mają one biały lub różowy kolor i kalafiorowatą powierzchnię. Mogą pojawić się w okolicy narządów płciowych i odbytu, a także przy ustach, na języku i podniebieniu. Brodawki mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną.

Jak się bronić?

  • postaraj się jak najdłużej powstrzymać od inicjacji seksualnej,
  • jeśli jesteś osoba aktywną seksualnie, postaw na wierność partnerowi/partnerce i zawsze pamiętaj o prezerwatywie,
  • jeśli niepokoją Cię jakiekolwiek zmiany, nie czekaj - zgłoś się do lekarza ginekologa lub dermatologa,
  • przed niektórymi typami wirusa HPV można zabezpieczyć się dzięki szczepieniom,
  • kobiety aktywne seksualnie powinny poddawać się regularnym badaniom ginekologicznym i przynajmniej raz w roku wykonywać cytologię


Co to jest HPV?

Sonda Twój głos jest
dla nas ważny!

Czy możesz szczerze i otwarcie rozmawiać ze swoim nauczycielem na tematy związane z seksualnością?

Do góry