Młodzi wybierają życie - Wywiad z Aleksandrem Bezładą

MŁODZI WYBIERAJĄ ŻYCIE

Młodzi ludzie chętnie sięgają po wiedzę, chcą się uczyć i poszerzać swoje horyzonty. Ich ogromne zaangażowanie przekłada się na ich postawy i podejście do życia. Dziś publikujemy rozmowę z Aleksandrem Bezładą, zwycięzcą konkursu wiedzy o HPV ogłoszonego w ramach Programu „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.

Jesteś chłopakiem, nie zachorujesz więc na raka szyjki macicy.
Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w konkursie?

Konkurs „Życie – Twój Wybór” był zorganizowany w szkole w ramach wielkiej społecznej akcji „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” i każdy uczeń klasy pierwszej wziął w nim udział. Spośród wszystkich uczestników zostali wybrani najlepsi, w tym również ja.

Jak przygotowywałeś się do konkursu z wiedzy o HPV?

Myślę, że ważną rolę w przygotowaniu do konkursu odegrały po pierwsze zajęcia
ze szkolną panią pedagog, gdzie każdy z nas – uczniów, miał możliwość zdobycia informacji na temat HPV i zagrożeń, jakie za sobą niesie. Mogliśmy zadawać pytania, mieliśmy dostęp do materiałów edukacyjnych.

Drugą ważną rolę odegrało szukanie informacji na własną rękę, np. w internecie oraz rozmowy z rodzicami i rówieśnikami. Bardzo pomocna była strona internetowa Programu „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” – www.pierwszykrok.edu.pl – która moim zdaniem stanowi kompendium wiedzy na temat HPV, a także jest praktycznym poradnikiem co robić, by się ustrzec przed rakiem szyjki macicy.

Zaskoczeniem, zarówno dla mnie, jak również dla moich kolegów, było to, że wirus, który powoduje raka szyjki macicy, dotyka także chłopców, a co gorsza, że my jesteśmy jego nosicielami.

Co wiedziałeś o HPV przed konkursem?

Szczerze mówiąc przed zajęciami w ramach Programu „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” nie miałem żadnej wiedzy na ten temat. Poza tym wydaje mi się, że mało kto wie o istnieniu tego wirusa, a tym bardziej nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jest powszechny i jak szybko się rozprzestrzenia. Dopiero na tych zajęciach, których zakończeniem był konkurs wiedzy dowiedziałem się, że taki wirus istnieje, czym grozi i jak się przed nim ustrzec.

W takim razie jak oceniłbyś poziom wiedzy na temat wirusa HPV wśród swoich rówieśników sprzed zajęć w ramach Programu „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”?

Poziom wiedzy na temat HPV i zagrożeń z nim związanych był dość słaby, żeby nie powiedzieć żaden. Dlatego dobrze, że powstają takie inicjatywy, jak Program „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”, gdyż mamy dostęp do rzetelnie przygotowanych materiałów, możemy pytać, dowiadywać się. Dzięki temu rozwijamy się i mamy szansę być ludźmi odpowiedzialnymi, którzy podejmują mądre decyzje
i unikają zagrożeń, a co za tym idzie cieszą się również zdrowiem.

Czy wiedzę, którą zdobyłeś ucząc się do konkursu wykorzystasz w przyszłości?

Tak. Wiedzę, którą na szczęście już mam, wykorzystam w dwojaki sposób.
Po pierwsze będę podejmował mądre i odpowiedzialne decyzje i po drugie będę
dzielił się nią z rówieśnikami.

Aleksander Bezłada
Lat 17
Uczeń klasy I Zespołu Szkół nr 4
im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Lubelskim;

Zwycięzca tegorocznego konkursu szkół ponadgimnazjalnych
z wiedzy o HPV „Życie – Twój Wybór”.

Młodzi wybierają życie - Wywiad z Aleksandrem Bezładą

Czy możesz szczerze i otwarcie rozmawiać ze swoim nauczycielem na tematy związane z seksualnością?